Ateliér pro kočku

Portrét a figura

Chcete?

Koronavirus nám ho zahubil, ale moc rádi bychom kurz portrétní a figurální kresby opět otevřeli. Vzniklo v něm mnoho výborných děl, zažili jsme hodně zajímavých zážitků, na které společně vzpomínáme. Vzpomínají (rádi!) i naši modelové. Noví modelové se občas sami hlásí. V pokovidové době si ale zatím netroufáme kurz otevřít. Bude dost zájemců? Napište si o něj. Hlaste se, otravujte, uhánějte.

.

Předběžná PŘIHLÁŠKA

Komu je kurz určen

Portrétní a figurální kresba je určena pro každého odvážného jedince, kterého zajímá ČLOVĚK. Rozdílnost tvarů, velikostí, rozměrů, poměrů a koneckonců i barev, povrchů, struktur, textur. Díky studiu lidského těla a tváře zjistíme, že každé tělo, každý člověk “je správně”. Není důvod si myslet, že štíhlý je dobrý, kostnatý ještě lepší a oplácnutý špatně. Každé tělo má svoje místo na světě, svůj půvab. A s věkem se mění. Někdy velmi.

Každý portrét, který namaloval cit, je portrétem umělce, a ne modelu. Model je jen náhodný podnět. Oskar Wilde

Přihlásíte-li se, nemusíte být bůhvíjak velicí umělci (co je to umělec, žejo), ale základní kreslířské dovednosti by bylo dobré, kdybyste měli. Abychom řešili člověka a jeho proporce a nezdržovali se tím, jak vůbec stínovat.

Náplň kurzu

Budeme kreslit podle živých modelů a bude to zábava. Modelem nám budou stát/sedět/ležet muži i ženy, mladí i staří. Uvidíme, že každý člověk je jiný, svůj, svým způsobem krásný, zvláštní, rozhodně neopakovatelný. Řekneme si obecné zákonitosti, ale nejdůležitější je potom zkoumat, jak se od předepsaných rozměrů konkrétní člověk odchyluje, čím je svojský, jedinečný. Budeme se prostě pozorně dívat.

Budeme kreslit zajímavé tváře a občas je obohatíme o nějaký zajímavý atribut (kreslili jsme cyklistu v helmě nebo třeba dámu v kloboučku se závojíčkem). Budeme kreslit i celé lidské postavy v různých pozicích, oblečení, i akty.

Občas si posloužíme jako modely navzájem. Je to totiž velmi přínosné vědět, jak náročné to je, být modelem. Uvidíte, že neexistuje příjemná poloha, ve které byste chtěli setrvat hodinku či dokonce dvě. Pak se nebudete zlobit na modely, že občas mění polohu, někdy i barvu.

Kurz může být přínosný i jako příprava na talentové zkoušky na VŠ.

Co s sebou

Začneme tužkou, případně uhlem. Barvu (pastel) použijí ti, kteří si už jsou jistí. Doneste si s sebou měkkou tužku (4B a více) a dobré ořezávátko. Gumu můžete klidně nechat doma. A uhel, umělý nebo lisovaný, co je vám milejší. Doufám, že zkusíme i skvělou techniku trois crayons, kterou mám v plánu už dlouho, a pořád se k ní ne a nemůžeme dostat.

Organizační informace

Kurz se koná/v případě dostatečného počtu zájemců bude konat 😉

  • ve středu od 18:00 do 20:00 hod.
  • 1. lekce proběhne 5. 10. 2022, případně později, po nasbírání dostatečného počtu účastníků

.

.

Délka trvání jedné lekce

120 minut

Délka kurzu

11 dvouhodinových lekcí.

Cena kurzu

  • 4 290 Kč

PŘIHLÁŠKA

Bankovní spojení

2201018943/2010

Variabilní symbol

číslo Vašeho mobilního telefonu, který uvedete v přihlášce, a do zprávy pro příjemce napište prosím jméno a kurz, který platíte.

Posílejte prosím předběžné přihlášky. Naplní-li se kurz, budete neprodleně informování. I předběžné přihlášky ale berte prosím vážně. Potřebujeme relevantní zájemce, ne jen teoretické nadšence.

Ptejte se, pište!

Helena Hermanová

602 524 200

helena@hermanova.com