Ateliér pro kočku

Plenéry 2021

prázdninové čtvrtky, 16:00 až 19:00 hod.

Opustíme klid a bezpečí ateliéru, kde je všechno určené a naplánované, a půjdeme na vzduch, do života. Tam je svoboda.

PLENÉR pochází z francouzského slovního spojení “en plein air”, na vzduchu, venku. Slovem plenér se souborně označuje výtvarná práce pod širým nebem, tedy nejenom kreslení a malování venku, ale i sochařská tvorba a také vystavování uměleckých děl a předmětů. Budeme tedy chodit kreslit ven.

Opustíme bezpečí uzavřeného prostoru a vydáme se napospas slunci, větru, někdy i dešti, kolemjdoucím, hmyzu, ba i psům a dětem. Jednou nás obklopila skupinka malých Cikánů a bylo to velmi milé a osvěžující setkání. Pokecali jsme a myslím, že jsme jim pootevřeli dvířka do nových světů. Našimi výtvory byli neskutečně nadšeni.

V ateliéru kreslíme zátiší, postavu nebo něco podobného. Je to výřez skutečnosti a na ten je upřena vaše pozornost. A já si potom stěžuju, že kreslíte jen výřez skutečnosti, že nekreslíte pozadí, vy vzdycháte, že zase to pozadí… Venku je kolem nás VŠECHNO. A to všechno můžete, ba máte kreslit. Je toho zase naopak moc, všechno ale prostě nenakreslíme. Nejde to, všechno na papír nevměstnáme. Je nutno se rozhodnout pro výřez, udělat kompromis, omezit si skutečnost, samostatně se rozhodnout. Pro hodně lidí to je hodně těžké. Ale je to nenahraditelná a neopakovatelná zkušenost. Pojďte do toho s námi.

 

 

Kdy a kde plenéry 2021

První plenér uspořádáme u nás. To je mi ale nápad! U nás, to je na Dlážděné 10a v Brně Žebětíně. Jede k nám každých 10 minut z Mendláku, resp. od ZOO autobus č. 52. Občas jezdí i bus 51. Na další plenéry mám spoustu nápadů, společně vybereme ta nejlepší místa. Souhlasíte?

Scházet se budeme každý čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. U nás tedy bude plenér 1. července 2021 od 16:00 hod. Má náruč je doširoka otevřená, těším se na vás.

Na kreslení bude u nás k dispozici papír (bílý i šeďák), budou stoličky na sednutí, podkladní desky, cvakátka, uhly a křída, rámečky na ohraničení obrazu, deky a vesty v případě chladného počasí, i čaj nebo kafe vám uvařím a ostatně vždycky se před nepřízní počasí můžeme uchýlit do zimní zahrady. Klobouky, kšiltovky a sluneční brejle musíte mít vlastní. Těch nemáme dostatek, resp. máme jeden slamák a brejle proti slunci nevlastníme vůbec. Doporučuji ochranu proti slunci brát s sebou vždy. Počasí je komodita značně nejistá. Oděv předpokládám přizpůsobíte situaci intuitivně.

 

 

Na plenéry ve městě na vás budou kladeny trochu větší, ale vlastně standardní nároky. Vzhledem k tomu, že se už nedá nikde kloudně zaparkovat, abych vám přivezla s sebou všechnu výbavu, jak jste zvyklí, bude potřeba, abyste se vybavili svými pomůckami:

 • dobrá, ale ne nezbytná, je stolička; za pár korun (rozuměj desetikorun) se dá koupit skládací rybářská stolička, která je lehká, skladná, praktická; sezení se obvykle dá venku nějaké najít, v nejhorším to jistí zem a nějaká tkanina na ni
 • skicák s tvrdou podložkou – dobrou službu vám udělá blok akvarelového papíru, ale můžete zvolit blok i jiný, vašemu srdci milý. Nekupujte moc malé formáty, ať se můžete rozmáchnout. Případně vezměte menší skicák vyloženě na náčrtky a větší blok na dílka zásadnějšího charakteru
 • kreslici potřeby – tužky, pastelky, pastely, akvarelové barvy… na co si kdo troufáte, co máte rádi
 • nezapomeňte vodu, plánujete-li akvarel
 • naopak na gumu zapomeňte, fakt se to učte bez raději bez ní

Důležité upozornění

Kreslit budeme za každého počasí. V případě silného, či dlouhotrvajícího deště to jistí naše zimní zahrada (Dlážděná 10a, Brno Žebětín). Je v ní pořád co k vidění, je z ní pořád co vidět, dá se v ní hezky kreslit i povídat.

Sledujte facebook, případně se dotažte telefonem.

Cena:

 • 350 Kč
 • 300 Kč – u nás

 

Další plenéry

Postupně budou přibývat další a další konkrétní místa, kde se na plenérech sejdeme:

 1. první plenér 1. 7. 2021 – U nás
 2. druhý plenér 8. 7. 2021 – Ruský vrch
 3. třetí plenér 15. 7. 2021 – Centrálka
 4. čtvrtý plenér 22. 7. 2021 – U nás podruhé
 5. pátý plenér 29. 7. 2021 – Střešní terasa správní budovy BVV
 6. šestý plenér 5. 8. 2021 – Nová Vlněna
 7. sedmý plenér 12. 8. 2021 – Kraví Hora 
 8. osmý plenér 26. 8. 2021 – bývalá Kohnova cihelna
 9. devátý plenér 2. 9. 2021 – bývalá Kohnova cihelna, druhý pokus
 10. desátý plenér 16. 9. 2021 – Náměstí Svobody

 

Přihlášky

Napište mi prosím, ať vím, s kolika lidmi mám počítat.

helena@hermanova.com

Bankovní spojení

2201018943/2010

Ptejte se, pište!

Helena Hermanová

602 52 42 00

helena@hermanova.com

 

Něco málo z plenérů v roce 2019: