Ateliér pro kočku

Železná opona

Před 75 lety, přesně 5. března 1946, se jeho proslov, ve kterém zazněla poprvé slova o železné oponě, stal pomyslným prvním výstřelem studené války.

Šestiletý a jednadvacetiletý.

Proslov sám autor pojmenoval jako Sinews of Peace (Pojivo míru). Autorem byl sir Winston Leonard Spencer-Churchill (1874 – 1965), britský politik, státník, premiér Spojeného království v letech 1940 až 1945 a 1951 až 1955. Také jako žurnalista, spisovatel (Nobelova cena za literaturu 1953), historik, voják a zákonodárce. A malíř!

Tento proslov dvaasedmdesátiletého, již unaveného Churchilla opět vrátil do hry. Termín železná opona si vypůjčil ze stavební terminologie už Goebels, který tak za 2. světové války označoval postup Rudé armády. Železná opona se dělá v divadlech, aby v případě požáru oddělila jeviště od hlediště a ztížila postup ohně.

Ale přece se nebudeme zabývat politikou! Bylo to jen takové zástupné téma a důvod, jak vám představit Churchilla malíře. A nebyl malířem vůbec špatným. Autor knihy Sir Winston Churchill: His Life and His Paintings historik umění David Coombs ve své knize napsal „Když byl dobrý, tak byl velmi, velmi dobrý. Ale někdy nebyl“. Prostě i Churchillovi se někdy nezadařilo.A předpokládám, že se z toho nehroutil. nerozkousal štětce, neroztrhal plátna, ale pokračoval. Dělejte to jako Churchill.

Malovat začal až ve svých 40 letech. Pomáhalo mu relaxovat. „Je to přítel, který nevznáší žádné přehnané požadavky,“ napsal kdysi o svém koníčku podle BBC.

Churchillovy obrazy zachycují jeho osobní prožitky včetně scén ze soukromí rodiny a jeho lásku k zahradám a zahraničním dovoleným, zvláště ve Francii. Mnohá díla věnoval zahraničním politikům, například americkému prezidentovi Franklinu Rooseveltovi. Celkem namaloval více než pět set obrazů, z nichž většina je v muzeích a soukromých sbírkách po celém světě.

Obraz věže mešity Kutubíja v Maroku, mimochodem pravděpodobně jediný obraz namalovaný ve válečných letech 1939 – 1945, byl v roce 2021 vydražen za 11,5 milionu dolarů (250 milionů korun). Stal se tímto vítězem mezi Churchillovými obrazy. A je to právě tento obraz, který daroval prezidentu Rooseveltovi. Od jeho potomků nějak doputovat do soukromých rukou, až ho v roce 2011 koupil Brad Pitt a daroval ho své tehdy ještě manželce Angelině Jolie. Té zůstal i po rozvodu. Mimochodem, dnes je MDŽ. Jsem zvědavá, čím mě manžel překvapí. Ještě máme na stěnách nějaké místo.

Podle poslední vůle Churchillovy nejmladší dcery Mary Somesové darovala rodina některé z obrazů státu. Jak řekl již zmiňovaný David Coombs „Malby jsou národním pokladem velkého historického a uměleckého významu“. Tak to určitě jsou. 38 děl bude možno shlédnout v Churchillově bývalém domě v hrabství Kent. Jsem zvědavá, jestli budeme mít ještě někdy možnost se tam podívat.

Psáno na jaře covidového roku 2021.

V kategorii O tom ostatním. Přímý odkaz na tuto stránku. Diskuse je uzavřena.