Ateliér pro kočku

Začátečníci

Komu je kurz určen

V tomto kurzu budou pokračovat kurzisté, kteří s námi začali kreslit v říjnu 2021. Ale to neznamená, že by se k nám nemohl někdo připojit. Naopak. Toto, mimo jiné, nakreslili od října do prosince. Dobrý, ne? To chcete taky.

Kurz je vhodný pro všechny, kteří chtějí kreslit, chtějí se zlepšovat a rozvíjet a mají dojem dojem, že jsou stále na začátku. Je to ale kurz nejenom pro ty, kteří začínají, ale také pro milovníky kresby, kteří nevyhledávají barvu a vědí, že kresba je prostě úžasná a mnohotvárná. Rozhodně se nebudou nudit.

Je lhostejné, co vás ke kreslení přivede. Někdo chce oživit svůj dávno zapomenutý koníček. Jiný si chce prostě odpočinout od náročných studijních či pracovních záležitostí. Smysl začít s kreslením to má i pro lidi ze zcela jiných oborů, třeba technických. Informatici bývají obzvlášť šikovní. U nás je bohužel hodně dospělých lidí, dokonce mám dojem, že většina, kteří říkají Já nemůžu chodit kreslit, já to neumím. Je to něco jako Já nemůžu chodit do angličtiny, já anglicky neumím. Je to způsobeno patrně tím, že těm lidem nějaká paní učitelka ve škole řekla něco necitlivého, nebo dokonce na svůj vymazlený obrázek dostali pětku. To by mělo být trestné.

Přivítáme všechny z vás, kterým není méně než 13 let. Mladší prosím jen po telefonické domluvě, případně se mohou připojit k našemu kurzu pro děti od 8 do 11 let. Dvanáctiletí jsou obvykle už schopni kreslit mezi dospělými. Záleží spíše na ochotě komunikovat nebo aspoň pobývat mezi dospělými, než na výtvarných schopnostech dítěte. Ty už bývají na dost vysoké úrovni.

Nemůžete nikoho nic naučit. Můžete mu nanejvýš pomoci, aby to sám v sobě nalezl.  Galileo Galilei

V neposlední řadě je důležité společenství stejně naladěných lidí. Podpora a síla skupiny je krásná věc. V každé hodině vznikne několik zcela jinak a osobitě pojatých kreseb, což je také pro rozvoj každého studenta velkým přínosem. Mojí ctižádostí je podporovat osobité vyjádření každého z vás.

Kurz může být vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na VŠ. Můžeme se pochlubit úspěšnými studenty architektury, výtvarných oborů na pedagogické fakultě a oboru nábytkářství na Mendelově univerzitě.

Náplň kurzu

Rozhodně se ale nebudeme jen vznášet na obláčku a zasněně relaxovat. Budeme postupovat od úplného začátku až po vyspělejší techniky. A co je začátek? No přece bod. Pak se vrhneme na linku. Ta je obzvlášť důležitá. Pokračovat budeme zkoumáním plochy, tvaru, objemu, světla, stínů… Začneme od toho nejjednoduššího a budeme pílit k náročnějším úkolům.

Vyzkoušíme různé kreslicí materiály. Začneme tužkou. To je neoddiskutovatelné. Až to budeme mít v paži, tak pokročíme ke kresbě uhlem, v pravou chvíli ho doplním bílou křídou, vyzkoušíme i rudku a také perokresbu, resp. raději si do začátku vystačíme s tenkým fixem. Uvidíme, jak rychle nám to půjde. Třeba zvládnout ještě i zajímavé techniky. Nebudeme moc spěchat, to se nevyplatí. Indové velmi trefně říkají, že kdo spěchá, pije čaj vidličkou.

Hlavně se ale budeme učit dívat. Pokud chceme umět VIDĚT, musíme potlačit to, co VÍME. Ona je to často fakt pitomost. Tak jdeme do toho?

Co s sebou

Na první hodinu si doneste tužku s měkkou tuhou, 4B, ale klidně – a raději – i měkčí (tedy vyšší číslo), a dobré ořezávátko. Jak je to s tvrdostmi hledejte na tomto obrázku . Gumu klidně nechte doma. Ostatní bude k dispozici a na zbytku se v pravém čase domluvíme. A hlavně si myslíte, že odhodlání, optimizmus a mohou i touhu něco dokázat. Anebo jen touhu relaxovat pomocí ušlechtilé činnosti. A vnímavé oči a vnímavou duši. A lehkou ruku. A…

Organizační informace

Kurz se koná v

  • pondělí od 16:00 do 18:00 hod.
  • 1. lekce 3. trimestru proběhne 28. 3. 2022
  • 3. semestr končí 6. 6. 2022

.

O Velikonočním pondělí, tedy 18. 4. 2022, společně nekreslíme, protože se věnujeme rodině a přátelům.

.

.

Délka trvání jedné lekce

120 minut

Délka kurzu

3 semestry, 1. a 2. semestr mají 11 dvouhodinových lekcí, 3. 10 lekcí

Cena kurzu

  • 3 600 Kč  semestr

v Brně, Šujanovo nám. 1, vchod. z Řeznické č. 2, 2. patro

PŘIHLÁŠKA

Bankovní spojení

2201018943/2010

Variabilní symbol

číslo Vašeho mobilního telefonu, který uvedete v přihlášce, a do zprávy pro příjemce napište prosím jméno a kurz, který platíte.

Přihláška se stává závaznou a místo v kurzu je rezervováno zaplacením příslušné částky na výše uvedené číslo účtu. Akceptujeme zálohu 1 000 Kč. Přihlášky evidujeme podle data platby kurzu. Těšíme se na vás.

Ptejte se, pište!

Helena Hermanová

602 524 200

helena@hermanova.com