Ateliér pro kočku

Portrét a figura

I když nás to mrzí, tak v současnosti není kurz figurální kresby otevřený. Budou-li zájemci, střelhbitě otevřeme i kurz. Napište si o něj.

Komu je kurz určen

Portrétní a figurální kresba je určena pro každého odvážného, kterého zajímá člověk. Rozdílnost tvarů, velikostí, rozměrů, poměrů a koneckonců i barev, povrchů, struktur, textur. Díky studiu lidského těla a tváře zjistíme, že každé tělo, každý člověk “je správně”. Není důvod si myslet, že štíhlý je dobrý, kostnatý ještě lepší a oplácnutý špatně. Každé tělo má svoje místo na světě, svůj půvab. A s věkem se mění. Někdy velmi.

Nemusíte být bůhvíjak velicí umělci (co je to umělec, žejo), ale základní kreslířské dovednosti by bylo dobré, kdybyste měli. Abychom řešili člověka a jeho proporce a nezdržovali se tím, jak vůbec stínovat.

Každý portrét, který namaloval cit, je portrétem umělce, a ne modelu. Model je jen náhodný podnět. Oskar Wilde

Náplň kurzu

Budeme kreslit podle živých modelů a bude to zábava. Modelem nám budou stát/sedět/ležet muži i ženy, mladí i staří. Uvidíme, že každý člověk je jiný, svůj, svým způsobem krásný, zvláštní, neopakovatelný. Řekneme si obecné zákonitosti, ale nejdůležitější je potom zkoumat, jak se od předepsaných rozměrů konkrétní člověk odchyluje, čím je svojský, jedinečný. Budeme se prostě pozorně dívat.

Budeme kreslit zajímavé tváře a občas je obohatíme o nějaký zajímavý atribut (kreslili jsme cyklistu v helmě nebo třeba dámu v kloboučku se závojíčkem). Budeme kreslit i celé lidské postavy v různých pozicích, oblečení, i akty.

Občas si posloužíme jako modely navzájem. Je to totiž velmi přínosné vědět, jak náročné to je, být modelem. Uvidíte, že neexistuje příjemná poloha, ve které byste chtěli setrvat hodinku či dvě.

Kurz může být přínosný i jako příprava na talentové zkoušky na VŠ.

Co s sebou

Začneme tužkou, případně uhlem. Barvu (pastel) použijí ti, kteří si už jsou jistí. Doneste si s sebou měkkou tužku (4B a více) a dobré ořezávátko. Gumu můžete klidně nechat doma. A uhel, umělý nebo lisovaný, co je vám milejší. Doufám, že zkusíme i skvělou techniku trois crayons, kterou mám v plánu už dlouho, a pořád se k ní ne a nemůžeme dostat.

Organizační informace

Kurz se koná

  • ve středu od 18:00 do 20:00 hod.
  • 1. lekce proběhne 23. 9. 2020
  • 1. semestr končí 13. 1. 2021
  • 2. semestr začíná 20. 1. 2021

na FAST VUT v Brně, Veveří 95, budova C, místnost 308.

[mappress mapid=”6″]

Délka trvání jedné lekce

120 minut

Délka kurzu

2 semestry, každý semestr má 14 dvouhodinových lekcí.

Cena kurzu

PŘIHLÁŠKA

Bankovní spojení

2201018943/2010

Variabilní symbol

číslo Vašeho mobilního telefonu, který uvedete v přihlášce, a do zprávy pro příjemce napište prosím jméno a kurz, který platíte.

Přihláška se stává závaznou a místo v kurzu je rezervováno zaplacením příslušné částky na výše uvedené číslo účtu. Akceptujeme zálohu 1 000 Kč. Přihlášky evidujeme podle data platby kurzu, ne podle data přihlášení. Děkujeme za pochopení.

Ptejte se, pište!

Helena Hermanová

602 524 200

helena@hermanova.com