Ateliér pro kočku

Kreslení pro děti

Komu je kurz určen

Kurz je plánovaný pro děti od 8 do 11 let. Děti od 12 let už jsou obvykle schopny a ochotny kreslit mezi dospělými a rychle se rozvíjejí.

Děti jsou křídla lidstva. Arabské přísloví

Rozletíme se společně za výtvarnými zážitky.

Náplň kurzu

Budeme kreslit i malovat, lepit i stříhat, uděláme si to zajímavé. Každé dítě je umělec. Problémem je, jak zůstat umělcem, až jednou vyroste. To řekl Pablo Picasso, ale já mám dojem, jako by mi to vzal z úst. Chci podporovat osobitost a sebedůvěru každého dítěte. Jsem zděšena, že většina českých dospělých rezolutně prohlašuje, že neumí kreslit. A jedním dechem přidají nějakou “veselou” historku ze školní výtvarné výchovy. Nikdo neřekne, že nemůže chodit do angličtiny, protože neumí anglicky. Ale většina dospělých říká, že nemůže chodit do kurzů kreslení, protože neumí kreslit. Protimluv, že?

Neočekávejte, že budete mít doma najednou Leonarda. Budete mít dítě, které bude spontánně tvořit, nebude se bát a nebude se posuzovat s ostatními. Podívejte se, co jsme s dětmi v roce 2021 mimo jiné vytvořili:

Často děláme s dětmi to samé, jako s dospělými. A naopak. S dospělými děláme techniky, které se považují za dětské, nebo dokonce dětinské. Dospělý to uchopí jinak a rozvine to. Stejně tak není potřeba podceňovat děti. Kreslíme témata “dospělácká”.

Co s sebou

Základní výtvarný materiál je vždy k dispozici (různé papíry, podkladové desky, úchytky, pro zapomnětlivé tužky, uhly apod.; gumu pravověrný umělec nepotřebuje). Některé další speciální materiály budeme muset v průběhu roku dokupovat a bude potřeba mírný finanční příspěvek. (Pozn: nic nebylo potřeba doplácet.) Potřebnou výbavu na kreslení ještě upřesníme. Jsem přesvědčena, že člověk musí mít svoje výtvarné materiály, musí se o ně starat, pečovat o ně. K těm “erárním” se děti chovají velmi macešsky.

Rozhodně prosím nedávejte dětem oblečení, které by vás mrzelo, kdyby se ušpinilo. I jen při kreslení obyčejnou tužkou se člověk ušpiní. Dospělý člověk, který se hlídá a dává pozor, kolikrát odchází umazaný dokonce i v obličeji. Často s mávnutím rukou, že je přece už tma, takže se umyje doma :). Děti jsou daleko živelnější, jdou do všeho s plným nasazením, tak aby neměly doma problémy. Je ale pravda, že tužka, uhly i pastely se z oblečení vyperou. Anilinky ne. A tuš, ta taky.

Pro práci s prašným materiálem (pastel, uhel) mají dospělí třeba starou utěrku, kterou si člověk položí na klín a do ní padá prach. Ale nemyslím, že bychom takhle měli zatěžovat děti. Ráda bych jim ponechala rozmach, volnost, rozlet.

Organizační informace

Kurz se koná v

  • úterý od 14:30 do 16:00 hod.
  • 1. lekce 1. trimestru proběhne 29. 3. 2022
  • 3. trimestr končí 7. 6. 2022

Délka trvání jedné lekce

90 minut

Délka kurzu

3 trimestry, 1. a 2. trimestr mají 11 dvouhodinových lekcí, 3. bude asi kratší; to ještě uvidíme podle aktuální situace

Cena kurzu

  • 2 970 Kč  (11 lekcí = 16,5 hodiny) jeden semestr

.

v Brně, na Šujanově náměstí 1, vchod z Řeznické, 3. patro

PŘIHLÁŠKA

Bankovní spojení

2201018943/2010

Variabilní symbol

číslo Vašeho mobilního telefonu, který uvedete v přihlášce, do zprávy pro příjemce napište prosím jméno dítka a poznámku, že platíte kurz pro děti.

Přihláška se stává závaznou a místo v kurzu je rezervováno zaplacením příslušné částky na výše uvedené číslo účtu. Akceptujeme zálohu 500 Kč a doplatek do 18. 9. 2022. Přihlášky evidujeme podle data platby kurzu, ne podle data přihlášení. Děkujeme za pochopení.

Ptejte se, pište!

Helena Hermanová

602 524 200

helena@hermanova.com